Odsłonięcie pomnika Kazimierza Górskiego

Odsłonięcie pomnika Kazimierza Górskiego

Pomnik Kazimierza Górskiego

Monument przedstawiający polskiego szkoleniowca z piłką pod ramieniem stanął na końcu głównej alei przed Stadionem Narodowym. Odsłonięcia dokonał przewodniczący Rady Fundacji Kazimierza Górskiego były prezydent Aleksander Kwaśniewski w towarzystwie Dariusza Górskiego.

Autorem pomnika jest krakowski rzeźbiarz 36-letni Marek Maślaniec:

– Zainspirowało mnie zdjęcie pana Kazimierza Górskiego z lat 70. ubiegłego wieku, jak idzie żwawym krokiem. Taka poza oddaje znakomicie charakter gry ofensywnej. Pomnik dedykuję kibicom i ludziom sportu, żeby szli do przodu tak jak trener Górski, bez względu na przeciwności losu. Wierzę, że pomnik natchnie wielu do takiego działania.

Odlew został przygotowany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych GZUT S.A. Gliwicka odlewnia wykonała postument o wysokości 3,5 m, który wraz z cokołem mierzy około 5,5 m.

W uroczystości wzięli udział byli reprezentanci Polski m.in. Marek Kusto, Henryk Kasperczak, Jerzy Kraska, Leszek Ćmikiewicz, Joachim Marx, Adam Musiał, Kazimierz Kmiecik i Jan Domarski. Obecni byli jego najbliżsi współpracownicy: Jacek Gmoch, Andrzej Strejlau i lekarz kadry Janusz Garlicki .

Urodzony we Lwowie w 1921 roku Górski był trenerem polskiej drużyny narodowej w latach 1970-76. Prowadzony przez niego zespół zdobył złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku oraz srebrny cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w RFN w 1974 biało-czerwoni zajęli 3 miejsce. W latach 1991-95 sprawował funkcję prezesa PZPN. W plebiscycie „Piłki Nożnej” został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Uhonorowany został najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA – Rubinowym Orderem Zasługi. Pozostaje jedynym Polakiem, którego w ten sposób wyróżniono.